Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ülke Tanıtımları > Brezilya

Brezilya

- Yorum Yaz
brezilya Brezilya

(República Federativa do Brasil), Güney Amerika’da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. bir Okyanusu kıyısı vardır. Komşuları, güneyden kuzeye: , Arjantin, Paraguay, , , Kolombiya, Venezuella, , Surinam, Fransız Guyanası’dır. (Ekvador ve Şili hariç tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur.)

Bayrağında sarı, topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi denizi ve yeşil, ormanları temsil eder.

1500 yılında Portekizli denizci tarafından keşfedilen , önce bir Portekiz kolonisi iken 1822 yılında bağımsızlık ilanından sonra İmparatorluğu ve 1889 yılında başkanlık sistemiyle yönetilen Cumhuriyeti şekline dönüştü.

Resmi dili Portekizce olan ’da başkan, milletvekilleri, senatörler, valiler, belediye başkanları, eyalet ve şehir meclisleri üyeleri dört senede bir yapılan seçimlerle belirlenir. 110 milyon seçmenin katıldığı 2002 yılı seçimlerinde tüm bölgelerde elektronik seçim sandıkları kullanılmıştır.

Resmi dil: Portekizce
Başkent: Brasília
En Büyük Kent: São Paulo
Yüzölçümü:
- Toplam
- Su %’si
Ülkeler arasında 5′inci
8.514.877 km²
%0,65
Nüfus:
- Toplam (2005)
- Nüfus yoğunluğu
Ülkeler arasında 5′inci
188.078.261
22/km²
Para birimi: Real ()
Saat dilimi: GMT – 3
Ulusal Marş: Hino Nacional Brasileiro
İnternet alan adı: .br
Uluslararası arama kodu: +55

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

Ülke TanıtımlarıSayfa Başına Dön