Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ülke Tanıtımları > Almanya

Almanya

- Yorum Yaz
Almanya
almanya Almanya

Almanya Federal Cumhuriyeti ya da kısaca Almanya (: Bundesrepublik Deutschland) batı ’da yer alan devlettir. Kuzeyinde Kuzey Denizi,Danimarka,Baltık Denizi , doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti , batısında Lüksemburg,Belçika,,Fransa ve güneyinde Avusturya ve İsviçre bulunur.

Almanya , 16 eyaletten oluşan federal devlettir.Başkent ve hükümet merkezi Berlin’de bulunmaktadır.Ulusal 1871 Franco-Prusya Savaşı sonrası sağlanmıştır. II.Dünya Savaşı sonrası Doğu Almanya ve Batı Almanya olarak ikiye bölünen ülke 1990′da tekrar birleşmiştir.Almanya, Birliği’ kurucu ülkelerindendir. 82 milyondan fazla nüfusu ile Birliği’ en kalabalık ülkesidir. İhracat birincisi, ithalat ikincisi ülkedir. Bayrağının renkleri, siyah, kırmızı ve altındır (sarı değil).

Resmi dil:
Başkent: Berlin
En Büyük Kent: Berlin
Yüzölçümü:
- Toplam
- Su %’si
Ülkeler arasında 61′inci
357 031 km²
2.416%
Nüfus:
- Toplam (2003)
- Nüfus yoğunluğu
Ülkeler arasında 13′üncü
82.398.326
242/km²
Para birimi: Avro(Euro) (€) *
Saat dilimi: +1
Ulusal Marş: Das Lied der Deutschen (3. Kıta)
İnternet alan adı: .de
Uluslararası kodu: +49
* 2002′den önce: Alman Markı.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

Ülke TanıtımlarıSayfa Başına Dön