Tarih İle İlgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Tarih, geçmişte yaşayan toplulukların yaşadığı olayları yer, zaman belirterek, neden-sonuç ilişkilerini araştıran ve aktaran bir bilim dalıdır.

Her insan yaşadıkları doğrultusunda tarihe derin izler bırakır. Bu izler, gelecek kuşağın yoluna ışık tutar, yolunu aydınlatır. Böylece yapılan hatalar, yanlışlar insanlara bir yol gösterir. Aynı hatayı tekrarlamamamızı sağlar, hayat standartlarını yükseltir. Bir toplumun geçmişi hakkında ne kadar çok bilgisi varsa, o kadar güçlü demektir. Toplumun gücü, tarihinde gizlidir. Bir Çin atasözü der ki; “Tarihini ve düşmanını bilmeyen millet, kolayca düşer, yok olur.”

Tarih, tüm insanlığın hatıra defteridir. Geçmiş ile gelecek arasındaki sarsılmaz bir köprüdür. Bugün ve yarın için bizlere bakış açısı kazandırır. Aynı zamanda toplumsal hafızayı da güçlendirir. Tarih, tek başına bir bilim değildir. Tarihe yardımcı olan bazı bilim dalları vardır. Paleografya, finoloji, kronoloji ve beşerî coğrafya tarihe yardımcı bilim dalları arasındadır.

Tarih, sadece geçmişten ibaret değildir. Gelecek ve şimdiyi de kapsamaktadır. Mevlana da bu konuda şöyle demiştir;” Dünle beraber gitti düne ait ne varsa, bugün yeni şeyler söylemek gerek.”

Okumak, yazmak kadar tarih bilmek de önemlidir. Onu okumak, geleceği sulamak gibidir. Bizler de tarihimizi iyi bilmeli, geçmişten dersler çıkararak, aynı hatayı tekrarlamamalıyız. Unutmamalıyız ki; tarih değil, hatalar ve yanlışlar tekerrür eder.

Tuğba Aydınlık – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği: , tarih ile ilgili kompozisyon, tarihin önemi ile ilgili kompozisyon, tarihle ilgili kompozisyon, tarih ile ilgili kompozisyonlar, tarih nedir kompozisyon, TARİH kompozisyon, tarih hakkında kompozisyon, tarih öğrenmenin önemi ile ilgili kompozisyon, milli tarihimiz ile ilgili kompozisyon, tarihle ilgili kompozisyonlar

Sponsorlu Bağlantılar

24 Yorum “Tarih İle İlgili Kompozisyon

 1. berk

  tariihimize sahip çıkmalıyız, tarihimizi korumalıyız yeni nesile aktarmalıyız kimse tarihini unutmasın 😡 😥 😈 😐 😉 😐 😈

 2. bahadir

  😈 😈 😈 😐 😐 😎 😎 güzel olmuş ellerinize sağlık 😈

 3. Sare

  Geçmişte sevgi, acıma, öfke, aşk gibi duygular her zaman var. Şimdide var gelecektede olacak… Belkide bunlar tekrar ediyordur. Bunların sonucunda olaylar gelişiyor ve geliştikçe farklı duygular oluyordur.Böylece tarih terekkürden ibarettir…

 4. esin

  🙂 😀 😆 🙄 😯 😛 :mrgreen: 😮 😕 çok iyisiniz yaaa 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir