Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Tarih İle İlgili Kompozisyon

Tarih İle İlgili Kompozisyon

- Bu Yazı 24 Yorum Aldı

, geçmişte yaşayan toplulukların yaşadığı olayları yer, belirterek, neden-sonuç ilişkilerini araştıran ve aktaran bir bilim dalıdır.

Her insan yaşadıkları doğrultusunda tarihe derin izler bırakır. Bu izler, kuşağın yoluna ışık tutar, yolunu aydınlatır. Böylece yapılan hatalar, yanlışlar insanlara bir yol gösterir. Aynı hatayı tekrarlamamamızı sağlar, hayat standartlarını yükseltir. Bir toplumun geçmişi hakkında ne kadar çok bilgisi , o kadar güçlü demektir. Toplumun gücü, tarihinde gizlidir. Bir Çin atasözü der ; “Tarihini ve düşmanını bilmeyen millet, kolayca düşer, .”

, tüm insanlığın hatıra defteridir. Geçmiş ile arasındaki sarsılmaz bir köprüdür. Bugün ve yarın için bizlere bakış açısı kazandırır. Aynı zamanda toplumsal hafızayı da güçlendirir. , başına bir bilim değildir. Tarihe yardımcı olan bazı bilim dalları vardır. Paleografya, finoloji, kronoloji ve beşerî coğrafya tarihe yardımcı bilim dalları arasındadır.

, sadece geçmişten ibaret değildir. ve şimdiyi de kapsamaktadır. Mevlana da bu konuda şöyle demiştir;” Dünle beraber düne ait ne , bugün şeyler söylemek gerek.”

Okumak, yazmak kadar bilmek de önemlidir. Onu okumak, geleceği sulamak gibidir. Bizler de tarihimizi iyi bilmeli, geçmişten dersler çıkararak, aynı hatayı tekrarlamamalıyız. Unutmamalıyız ; değil, hatalar ve yanlışlar tekerrür eder.

Tuğba Aydınlık – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Tarih İle İlgili Kompozisyon” konusuna 24 yorum yapıldı.

Sayfalar: [3] 2 1 »

24
Yazan: berk

tariihimize sahip çıkmalıyız, tarihimizi korumalıyız yeni nesile aktarmalıyız kimse tarihini unutmasın :x :cry: :twisted: :| ;-) :| :twisted:

23
Yazan: bahadir

:twisted: :twisted: :twisted: :| :| :cool: :cool: güzel olmuş ellerinize sağlık :twisted:

22
Yazan: Sare

Geçmişte sevgi, acıma, öfke, aşk gibi duygular her zaman var. Şimdide var gelecektede olacak… Belkide bunlar tekrar ediyordur. Bunların sonucunda olaylar gelişiyor ve geliştikçe farklı duygular oluyordur.Böylece tarih terekkürden ibarettir…

21
Yazan: esin

:smile: :grin: :lol: :roll: :shock: :razz: :mrgreen: :o :???: çok iyisiniz yaaa ;-)

20
Yazan: beyza

güzel olmuşta hoca anladı alıntı olduğunu bi arkadaşta yazmış aynısını :cry: :o :evil: :mrgreen:

19
Yazan: mira

güzel ama hocamız çok zor beğenen biri inş. beğenir ama güzel işime yarar tşk. :| :razz: :smile: ;-)

18
Yazan: Talha

çok güzel olmuş teşekkürler ;-) :smile:

17
Yazan: mihriban

valla ellrnize sağlık çk işime yarcakk ;-) :| :razz: :razz:

16
Yazan: esra

biraz daha açıklayıcı olsaydı daha iyi olurdu :/ ama sonuçta tarih yeterince bilgi dolu ve işime yaradı :lol:

15
Yazan: ece

çok qüzel olmuş :mrgreen: :| :o :grin: :o :razz: :shock:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön