Müzik ile ilgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan duygu ve düşüncelerinin, tek sesli veya çok sesli olarak anlatımına müzik denir. Müzik genelde, enstrüman denilen müzik aletleri kullanılarak yapılan bir sanattır.

Müzik, insanın coşkulu, sevinçli ve hüzünlü duygularını ifade eder. Genelde, uzakta olan sevgiliye kavuşma arzuları, sitemleri, coşkuları, sevinçleri, bazen de tabiat hakkında dağlara, yollara, bulutlara, çöllere sitem edişleri dile getirir. Müziğin çeşitli dalları vardır. Klâsik müzik, senfonik müzik, sanat müziği, halk müziği, pop müzik gibi çeşitli sınıflara ayrılmışlardır.

Anadolu insanımız, halk müziğini daha çok sever. Türkü, en önemli formdur. Batıda ise, sanat müziği ve pop müziğe daha fazla rağbet edilir. Kültürel kimlik, müziğin seçiminde önemlidir. Alınan kültüre, gelenek ve göreneklere göre, kendini ifade ediş tarzı oluşur. Klâsik müzik, eski tarihî kültür ve Osmanlı kültüründe oluşmuştur. Senfonik müzik ise, genelde Avrupa ülkeleri ortak dilini ifade eder. Müzik, insan ruhuna seslenir. Müzik dinlemek, müzik yapmak, insan ruhuna huzur ve sakinlik verir. 18. yüzyılda akıl hastalarını tedavi için de müzikten yararlanılmıştır. Müziğin insan ruhuna seslenen sihirli bir gücü vardır. Ünlü sosyolog Auguste Comte bu konuda “ Müzik, insana bir bayram gününün ruh halini yaşatır.” derken, Congreven de “ Müzik doğruca ruha seslenir, ruhta kendisini en iyi müzik yoluyla ifade edebilir.” demiştir.

Ülke ve insan ayırımı olmadan, müziğin dili evrenseldir. Müziği her insan dinler, sözlerini anlamasa bile, melodi sesleri kişiye bir şeyler ifade eder, hissettirir.

Tuğba Aydınlık – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği: , müzik ile ilgili kompozisyon, müzikle ilgili kompozisyon, müzik kompozisyon, müzik hakkında kompozisyon, müzik ile ilgili kompozisyonlar, ailem ve ben konulu kompozisyon, müzik ile kompozisyon, müzikte kompozisyon, müzik kompozisyonu, müzikle ilgili kompozisyonlar

Sponsorlu Bağlantılar

25 Yorum “Müzik ile ilgili Kompozisyon

 1. Gizem Aksu

  Tek kelimeyle harika

 2. Bilge C ylan

  Teşekkürler yarına kompozisyon yazmam gerekiyordu çok yardımcı oldunuz.

 3. Gizoooo

  Çok işime yaradı , ve ayrıca bunun sayesinde sınavdan 98 aldım yihuuuuuuuuu!!!!!!

 4. Suziii

  Süper Ötesi gerçekten 😀 🙂

 5. Rümeysa

  Çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir