Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Müzik ile ilgili Kompozisyon

Müzik ile ilgili Kompozisyon

- Bu Yazı 25 Yorum Aldı

İnsan duygu ve düşüncelerinin, tek sesli veya çok sesli olarak anlatımına müzik denir. Müzik genelde, enstrüman denilen müzik aletleri kullanılarak yapılan bir sanattır.

Müzik, insanın coşkulu, sevinçli ve hüzünlü duygularını ifade eder. Genelde, uzakta olan sevgiliye kavuşma arzuları, sitemleri, coşkuları, sevinçleri, bazen de tabiat hakkında dağlara, yollara, bulutlara, çöllere sitem edişleri dile getirir. Müziğin çeşitli dalları vardır. Klâsik müzik, senfonik müzik, sanat müziği, halk müziği, müzik gibi çeşitli sınıflara ayrılmışlardır.

Anadolu insanımız, halk müziğini çok sever. Türkü, en önemli formdur. Batıda ise, sanat müziği ve müziğe fazla rağbet edilir. Kültürel kimlik, müziğin seçiminde önemlidir. Alınan kültüre, gelenek ve göreneklere göre, kendini ifade ediş tarzı oluşur. Klâsik müzik, eski tarihî kültür ve Osmanlı kültüründe oluşmuştur. Senfonik müzik ise, genelde ülkeleri ortak ifade eder. Müzik, insan ruhuna seslenir. Müzik dinlemek, müzik yapmak, insan ruhuna huzur ve sakinlik verir. 18. yüzyılda akıl hastalarını tedavi için de müzikten yararlanılmıştır. Müziğin insan ruhuna seslenen sihirli bir gücü vardır. Ünlü sosyolog Auguste Comte bu konuda “ Müzik, insana bir bayram gününün ruh halini yaşatır.” derken, Congreven de “ Müzik doğruca ruha seslenir, ruhta kendisini en iyi müzik yoluyla ifade edebilir.” demiştir.

Ülke ve insan ayırımı olmadan, müziğin dili evrenseldir. Müziği her insan , sözlerini anlamasa , melodi sesleri kişiye bir şeyler ifade eder, hissettirir.

Tuğba Aydınlık – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Müzik ile ilgili Kompozisyon” konusuna 25 yorum yapıldı.

Sayfalar: [3] 2 1 »

25
Yazan: Gizem Aksu

Tek kelimeyle harika

24
Yazan: Bilge C ylan

Teşekkürler yarına kompozisyon yazmam gerekiyordu çok yardımcı oldunuz.

23
Yazan: Gizoooo

Çok işime yaradı , ve ayrıca bunun sayesinde sınavdan 98 aldım yihuuuuuuuuu!!!!!!

22
Yazan: Suziii

Süper Ötesi gerçekten :D :)

21
Yazan: Rümeysa

Çok güzel

20
Yazan: Isimsiz

ödevim için fikir aldım link de veremem Hakkınızı helal edin aynısını yazmadım fikir aldım
:smile:

19
Yazan: gökşen

çok hoş müziği seviyorum ve çok anlamlı olmuş. ;-) :|

18
Yazan: aylin

Harika olmu bence

17
Yazan: aylin

Harika olmu bence cok isim
e yaradi

16
Yazan: nursima

çok güzel bence :| ;-) :razz:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

Ders
Etiketler: , , , , ,
Sayfa Başına Dön