“Egemenlik Ulusundur” Hakkında Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Egemenlik Ulusundur Egemenlik bir topluluğun, bir devletin ülke üzerinde sahip olduğu tüm yetkilerdir, hür olmak, yetki sahibi olmak, hâkimiyet anlamlarına gelir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk egemenliğin halka ait bir olgu olduğunu “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile açıklamıştır.

Türkiye’de egemenlik fikri Kanun-ı Esasi ile gündeme gelmiş, fakat kabul edilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ile olmuştur. Kanunda yer verilen “Egemenlik koşulsuz ve sınırsız olarak ulusundur.” ilkesi ile halk ve yönetim adına yeni bir dönem başlamıştır.

Yetki sahibi, hür ve hakim bir millet gelişime açıktır, geleceğe umutlu bakar, çünkü çaba gösterecek gücü ve söz hakkı vardır. Egemenliğin millete ait olması, tüm bunları gerçekleştirebilecek bir ortam yaratır, yönetimde söz sahibi olan, kendi kendini yöneten halk daha iyi temsil edilir ve ilerlemeye açıktır. Hâkimiyetin tek kişinin tekelinde olduğu zamanlar düşünüldüğünde egemenlik tam anlamıyla özgürlük anlamına gelir. Yönetimde söz sahibi olmak bir yana her şeyi kabul etmek zorunda bırakılan bir halkın böylesine bir şeref ile ödüllendirilmesi Mustafa Kemal liderliğinde gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal bir konuşmasında “Huzurlu toplum, güvenli toplum, insan kişiliğine saygılı toplum tam ulusal egemenlikle sağlanır. Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması, ancak ve ancak tam ve kesin anlamı ile ulusal egemenliğin sağlanması ile devamlılık kazanır. Bundan dolayı, hürriyetin de eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir.” sözleri ile bu konuya verdiği önemi göstermiştir.

Sema Özbek – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği: , milli egemenlik ile ilgili kompozisyon, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir kompozisyon, ulusal egemenlik kompozisyon, milli egemenlik kompozisyon, ulusal egemenlik kompozisyonları, ana fikri egemenlik milletindir olan bir metin, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünün açıklaması, ulusal egemenlik hakkında kompozisyon, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünün anlamı, egemenlik ulusundur hakkında kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

29 Yorum ““Egemenlik Ulusundur” Hakkında Kompozisyon

 1. cemre

  Çok iyi harika muhteşem süper 😐 🙂 😛 😉 😆

 2. cemre

  Çok iyi harika muhteşem süper 😐 🙂 😛 😉

 3. emre

  çokteşekürler
  😉 😐 🙂 :mrgreen:

 4. ece

  😐 🙂 :mrgreen: 😎 😆 😉 çok işime yaradı teşekkürler

 5. Berrin feyza

  Çok iyi sağolun 😉 😐

 6. Utku121

  😯 😉 çok sağolun kompozisyon çok güzel ödevimi yapmamda büyük katkı sağladı

 7. azra

  çoooooooooooooooooooooooooooooooooook mütiş 😆 😆 😐 😐 😉 😎 😛 🙄 🙂 💡 ❓

 8. yaren

  😉 😛 🙁 😎 🙄 gerçekten çok işime yaradı

 9. esra

  tam cansele göre süper olmuş
  😮 🙄 😀 😛

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir