Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > “Egemenlik Ulusundur” Hakkında Kompozisyon

“Egemenlik Ulusundur” Hakkında Kompozisyon

- Bu Yazı 29 Yorum Aldı

Egemenlik Ulusundur Egemenlik bir topluluğun, bir devletin ülke üzerinde sahip olduğu tüm yetkilerdir, hür olmak, yetki sahibi olmak, hâkimiyet anlamlarına gelir. Ulu önder Mustafa egemenliğin halka ait bir olgu olduğunu “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile açıklamıştır.

Türkiye’de egemenlik -ı Esasi ile gündeme gelmiş, fakat edilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ile olmuştur. Kanunda yer verilen “Egemenlik koşulsuz ve sınırsız olarak ulusundur.” ilkesi ile ve yönetim adına dönem başlamıştır.

Yetki sahibi, hür ve bir millet gelişime açıktır, geleceğe umutlu bakar, çünkü çaba gösterecek gücü ve söz hakkı vardır. Egemenliğin millete ait olması, tüm bunları gerçekleştirebilecek bir ortam yaratır, yönetimde söz sahibi olan, kendi kendini yöneten iyi temsil edilir ve ilerlemeye açıktır. Hâkimiyetin tek kişinin tekelinde olduğu zamanlar düşünüldüğünde egemenlik anlamıyla özgürlük anlamına gelir. Yönetimde söz sahibi olmak bir yana her şeyi etmek zorunda bırakılan bir ın böylesine bir şeref ile ödüllendirilmesi Mustafa Kemal liderliğinde gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal bir konuşmasında “Huzurlu toplum, güvenli toplum, insan kişiliğine saygılı toplum ulusal egemenlikle sağlanır. Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması, ancak ve ancak ve kesin anlamı ile ulusal egemenliğin sağlanması ile devamlılık kazanır. Bundan dolayı, hürriyetin de eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir.” sözleri ile bu konuya verdiği önemi göstermiştir.

Sema Özbek – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

““Egemenlik Ulusundur” Hakkında Kompozisyon” konusuna 29 yorum yapıldı.

Sayfalar: [3] 2 1 »

29
Yazan: cemre

Çok iyi harika muhteşem süper :| :smile: :razz: ;-) :lol:

28
Yazan: cemre

Çok iyi harika muhteşem süper :| :smile: :razz: ;-)

27
Yazan: emre

çokteşekürler
;-) :| :smile: :mrgreen:

26
Yazan: ece

:| :smile: :mrgreen: :cool: :lol: ;-) çok işime yaradı teşekkürler

25
Yazan: Berrin feyza

Çok iyi sağolun ;-) :|

24
Yazan: Utku121

:shock: ;-) çok sağolun kompozisyon çok güzel ödevimi yapmamda büyük katkı sağladı

23
Yazan: azra

çoooooooooooooooooooooooooooooooooook mütiş :lol: :lol: :| :| ;-) :cool: :razz: :roll: :smile: :idea: :?:

22
Yazan: yaren

;-) :razz: :sad: :cool: :roll: gerçekten çok işime yaradı

21
Yazan: esra

tam cansele göre süper olmuş
:o :roll: :grin: :razz:

20
Yazan: onur

biraz daha halkın yasadıklarını anlatsaydınız gerçekten daha güzel olurdu . sağolun girişi işime yaradı ;-)

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön