Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Dünya Tiyatrolar Günü Hakkında Kompozisyon

Dünya Tiyatrolar Günü Hakkında Kompozisyon

- Bu Yazı 1 Yorum Aldı

, sahnede, seyirciler önünde gerçekleştirilen, insanın insanca anlatıldığı bir sanattır. İnsan hayatını konu alır. Bir bakıma hayatın aynasıdır.

, birçok yönüyle diğer sanatlardan ayrılır. Yazı sanatı, okunmak için yazılırken; sanatı, oynanmak için yazılır. Ayrıca tiyatronun, sahne, ışıklandırma, kostüm, müzik, dans ve dekor gibi birçok unsuru da bulunmaktadır. Tiyatroda oyunun değerini seyirciler alkışlarıyla belirler. tüm edebî türler içerisinde en canlı ve hayata en yakın olanıdır. Hem görsel, hem işitsel yönden izleyicilere seslenir. Tiyatronun , komedi ve gibi türleri vardır. Bu türlere göre , insanda çeşitli duyguları uyandırır. Örneğin; bir ve merhamet duyguları uyandırırken, komedi insan yüzünde bir tebessüm ve gülümseme uyandırır.

Tiyatroda, yetenek ve başarı önemli iki unsurdur. Herkes bir dizide oynayabilir, bir reklam filmi çekebilir; tiyatrocu olamaz. Televizyonda reyting gibi kaygılar varken, bir oyununda böyle bir kaygı bulunmaz. Çünkü , bir meselesidir. Şu günlerde tiyatronun televizyona taşınmaya çalışıldığını görmekteyiz. Bu, severler adına, çok güzel bir durumdur. , insanlık için önemli bir sanattır. 1961’den bu yana her yıl 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü olarak kutlanmaktadır.

artık, yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Konuşma, yazma ve müziğin bir geldiği bir sanattır. Güzel sanatlar içerisinde en ilgi çekici ve görsel bir daldır. Tiyatroya hakkettiği değeri vermek gerekir. Çünkü kültürünün aynasıdır.

Tuğba AYDINLIK – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Dünya Tiyatrolar Günü Hakkında Kompozisyon” konusuna 1 yorum yapıldı.

1
Yazan: Berk

Teşekkürler güzel olmuş ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön