Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Dili İyi Bilmenin ve Kullanmanın Bize Getirdikleri İle İlgili Kompozisyon

Dili İyi Bilmenin ve Kullanmanın Bize Getirdikleri İle İlgili Kompozisyon

- Bu Yazı 2 Yorum Aldı

ve düşüncelerimizi, ifade etmek istediklerimizi karşımızdakilere, konuşarak iletiriz. İfadelerimiz ne kadar anlaşılır ve olursa, anlamı ve etkisi o kadar fazla .

Hangi dilde konuşacak olursak olalım, günlük hayatta kullanılan kelime ve cümlelerin sayısı üç, beş farkla hemen hemen aynı seviyedelerdir. Dile hâkim olma, onu etkili bir şekilde kullanma seviyesini, kişinin eğitimi, hitap şekli ve kurduğu kelime zenginlikleri belirler. kültür seviyesi ne kadar yükselirse, dili etkili kullanabilme de o derece üst seviyelerde . bilgisi, vurguları, tonlama dili, dili etkili bir şekilde kullanabilmenin araçlarındandır.

Konuştuğumuz dilin, anlatılan konuları kapsaması, ve olması, tonlamalarının yerinde yapılması, ifadeleri anlaşılır hale getirerek, etkisini güçlü hale getirir. Konuştuğu dile hâkim, onu gerektiği şekilde bilen ve kullananlar, başkalarınca ve saygınlık gösterilen kişilerdir. İfade ve dil zenginlikleri ile, karşılarındakileri olumlu yönde etkilerler. Dil zenginlikleri, onlara manevi olarak zengin bir değer kazandırmış . Toplumda he zaman için söz söyleme, ifade etme fırsatı verilirler. Fikirleri ve sözleri her zaman için değerlidir. Dil ve ifadelerin çeşitli olması, her zaman için, bir saygınlık ölçütü olarak değerlendirilir.

Tuğba Aydınlık – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Dili İyi Bilmenin ve Kullanmanın Bize Getirdikleri İle İlgili Kompozisyon” konusuna 2 yorum yapıldı.

2
Yazan: aysu

teşekkürleer

1
Yazan: berfin

çok güzel birrrrrrrrrrrrrr kompozisyonnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön