Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Carpe Diem Anı Dolu Dolu Yaşamak ile ilgili Kompozisyon

Carpe Diem Anı Dolu Dolu Yaşamak ile ilgili Kompozisyon

- Bu Yazı 2 Yorum Aldı

Anı Dolu Dolu Yaşamak ile ilgili Kompozisyon

Hepimiz gün çiçeklere gübre, solucanlara yem olacağız. Bu yüzden de yaşadığımız günü kavramalı ve dolu dolu yaşamalıyız. felsefesi Türkçe haliyle “anı yaşa” demektir. Her günün, dakikanın hatta her saniyenin değerini bilen ve dolu dolu yaşayanların en azından yaşamaya çalışanların felsefesidir. Zaman, biz insanların en değerli hazinesidir ve bunu olabildiğince verimli kullanmamız gerekir. Yani anı dolu dolu yaşamamız gerekir.

Ölüm anını düşünün. Geride sizi dünyaya unutturmayacak iyilik bırakmadıysanız boşuna yaşamışsınız demektir. Ölüm anını düşünün, geçmişte pişman olacağım diye yapmadığınız şeylerin pişmanlıklarıyla dolup taştığınızı düşünün, bizim bazı gerçekleri görmemiz için yaşamın bitmesini mi beklemek zorundayız? İnsan kendi kaderini kendisi çizer. Yanlış kararlarımız ve dolu dolu yaşayamama sebebini “kaderimde varmış oldu” diyerek kendimizi kandırmaktan vazgeçelim.

Yaşarken ölümü anlamak ölmeden önce gerçekten yaşadım diyebilmektir. Bunu anlayabilirseniz hayatı dolu dolu yaşayabilirsiniz demektir. Yaşam da zaten derslerle ve güzelliklerle dolu süreçtir. Almamız gereken dersler ise anı yaşayabilmek, geride insanlara bizi unutturmayacak iyilik bırakabilmek ve sevincimizi insanlarla olabildiğince fazla paylaşabilmektir. Eğer bunları yapabiliyorsanız siz gerçekten yaşıyorsunuz demektir.
Ölüm aslında bize yaşam sürecinin akıp gittiğini ve acele etmemiz gerektiğini hatırlatır. Yaşam süreci ise geri dönülemez, karşı konulamaz ve durdurulamaz süreçtir. İşte bu kadar değerli süreci anı ne kadar dolu dolu yaşayarak geçirirsek bu süreçten o kadar zevk alırız. Bu yüzden de felsefemizin “” olması gerektiğine inanıyorum. Bazıları “”’i sadece anı yaşamak geçmişi ve geleceği düşünmeden sorumsuzca yaşamak ve hiç şeyi kafaya takmamak olarak değerlendiriyor. Ben buna tamamıyla karşıyım. Zaten eğer böyle yaparsak geriye dönüp baktığımızda iyi ki yaşamışım ve iyi ki bunları yapmışım diyebileceğimiz hayatımız olmaz. Elimizde günümüzü gün ettiğimiz ama öldüğümüzde insanlara bizi hatırlatacak şey ve iyi insan olarak anılacağımız eser bırakamadığımız ömür kalır. felsefesi bence sadece anı yaşamak değil, o anı dolu dolu değerli şekilde iz bırakarak yaşamaktır.

Eğer hayatta yaptığınız için pişmanlık yaşadığınız şey varsa ondan çıkarabileceğiniz en güzel dersi çıkarın ve hayatınıza devam edin. Bundan sonraki hayatınızı dolu dolu ve mutlu yaşayın. En önemlisi dakikanızı bile boşa geçirmeden yaşayın.

Sonuç olarak dünden ders çıkarmalı, bugün bize verilen zamanın en büyük hazine olduğunun farkına varmalı ve bu zamanın kıymetini bilerek yaşamayı unutmamalıyız. Sadece bilmekle yetinmeyip, aynı zamanda uygulamaya da geçmeliyiz ki hedefimize ulaşmanın yollarını bulabilelim.

Eylül Zce – DenizTopu.com
Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Carpe Diem Anı Dolu Dolu Yaşamak ile ilgili Kompozisyon” konusuna 2 yorum yapıldı.

2
Yazan: neşe

:| geçmiş geçmiştir zaten geleceği bilemeyiz anı yaşamak gerekir bence

1
Yazan: ece

çok güzel

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

Ders
Etiketler: ,
Sayfa Başına Dön