Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Arayış İle İlgili Kompozisyon

Arayış İle İlgili Kompozisyon

- Yorum Yaz

dikkatli bir şekilde incelendiğinde birçok değişken olay ve durum içerisinde kalan bir şeye rastlanılır. Özgürlük ve bağımsızlık düşüncesi… Uzun süreçte kozmopolit bir toplum yapısında kardeşçe yaşamayı en iyi şekilde becerebilen Türkler söz konusu kendi hürriyetleri olduğunda bunu tartışmaya açmamış ve bunu zedelemeye kalkanlarla savaş içinde olmuştur. Aradan geçen onca zamana rağmen Türklerde bu durumun varlığı hiç değişmemiş ve bu durum adeta Türklerin karakteristik özelliği olmuştur.

Nitekim 1.Dünya Savaşı sonrası İttifak devletlerinin yenik sayılması ile Osmanlı topraklarına İtalya, İngiltere, Fransa gibi devletler girmiş ve topraklarımızı işgale kalkışmışlardır. Bu olaylar yaşanırken M.Kemal de, Osmanlı Devleti tarafından bölgede düzeni sağlama amacıyla Samsun’a gönderilmiştir. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenleyen ve halkı birliğe M.Kemal Büyük çatısı altında Türk Kurtuluş Savaşını başlattı. Halkın ve düzenli orduların büyük bir kahramanlık örneği sergilediği savaş zaferle sonuçlanınca TBMM saltanatın işleyişine son verdi. Barış Atlaşması ile yeni bir devletin temeli inşa edilmiş, ancak yönetim şekli belirlenmemiştir. En başından beri Türk Milletinin yapısına en uygun olan yönetim biçiminin olduğu kanaatinde olan M.Kemal, yönetim şeklinde yapacağı değişiklik için hazırlıklara hız vermiş ve uygun anı beklemeye başlamıştır.

Tüm bu yapılanmanın ardından M.Kemal 28 Ekim’de Çankaya’da yemeğe çağırdığı arkadaşlarına yarın cumhuriyeti ilan edeceklerini belirtmiş ve günü meclis tarafından Türkiye’nin yönetim biçimi olarak edilmiş, adı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak belirlenmiştir. Bu olayla beraber M.Kemal sadece imparatorlukla yönetilen bir ülkenin bu yönetime son vermemiş, aynı zamanda da tarih sahnesinin en asi çocuğuna hak ettiği hediyeyi vermiştir. Hâsılı bu çocuğun asiliğinin çıkar ve sömürge anlayışı üzerine değil de özgürlük ve hür olma isteği üzerine inşa edilmiş olması bu hediyeyi daha da değerli kılmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile egemenlik milletin sahip olduğu bir konuma gelmiş, halk yönetimde çağdaş toplumlara yakışır bir şekilde söz sahibi olma hakkını kazanmıştır.

Ulu Önder M.Kemal Atatürk’ün ve aziz vatanımızın insanlarının ortak bir çaba ve arayışının ürünüdür. Bizlere düşen görevde bu toprakların ve bu topraklarda hür yaşamanın kolay kazanılmadığını bilmek ve bağımsızlığımıza zayi getirecek hiçbir şeye izin vermeden ilerleyebilmek adına arayışımıza hiç durmadan devam etmektir. Sahip olduğumuz gücün farkında bir şekilde önümüze çıkacak olan ışığa erişebilmemiz dileğiyle…


Emre YILMAZ – DenizTopu.com


Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön