Arayış İle İlgili Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Türk tarihi dikkatli bir şekilde incelendiğinde birçok değişken olay ve durum içerisinde sabit kalan bir şeye rastlanılır. Özgürlük ve bağımsızlık düşüncesi… Uzun süreçte kozmopolit bir toplum yapısında bile kardeşçe yaşamayı en iyi şekilde becerebilen Türkler söz konusu kendi hürriyetleri olduğunda bunu tartışmaya bile açmamış ve bunu zedelemeye kalkanlarla savaş içinde olmuştur. Aradan geçen onca zamana rağmen Türklerde bu durumun varlığı hiç değişmemiş ve bu durum adeta Türklerin karakteristik özelliği olmuştur.

Nitekim 1.Dünya Savaşı sonrası İttifak devletlerinin yenik sayılması ile Osmanlı topraklarına İtalya, İngiltere, Fransa gibi devletler girmiş ve topraklarımızı işgale kalkışmışlardır. Bu olaylar yaşanırken M.Kemal de, Osmanlı Devleti tarafından bölgede düzeni sağlama amacıyla Samsun’a gönderilmiştir. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenleyen ve halkı birliğe davet eden M.Kemal Büyük Millet Meclisi çatısı altında Türk Kurtuluş Savaşını başlattı. Halkın ve düzenli orduların büyük bir kahramanlık örneği sergilediği savaş zaferle sonuçlanınca TBMM saltanatın işleyişine son verdi. Lozan Barış Atlaşması ile yeni bir devletin temeli inşa edilmiş, ancak yönetim şekli belirlenmemiştir. En başından beri Türk Milletinin yapısına en uygun olan yönetim biçiminin cumhuriyet olduğu kanaatinde olan M.Kemal, yönetim şeklinde yapacağı değişiklik için hazırlıklara hız vermiş ve uygun anı beklemeye başlamıştır.

Tüm bu yapılanmanın ardından M.Kemal 28 Ekim’de Çankaya’da yemeğe çağırdığı arkadaşlarına yarın cumhuriyeti ilan edeceklerini belirtmiş ve 29 Ekim 1923 günü meclis tarafından Türkiye’nin yönetim biçimi cumhuriyet olarak kabul edilmiş, adı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak belirlenmiştir. Bu olayla beraber M.Kemal sadece imparatorlukla yönetilen bir ülkenin bu yönetime son vermemiş, aynı zamanda da tarih sahnesinin en asi çocuğuna hak ettiği hediyeyi vermiştir. Hâsılı bu çocuğun asiliğinin çıkar ve sömürge anlayışı üzerine değil de özgürlük ve hür olma isteği üzerine inşa edilmiş olması bu hediyeyi daha da değerli kılmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile egemenlik milletin sahip olduğu bir konuma gelmiş, halk yönetimde çağdaş toplumlara yakışır bir şekilde söz sahibi olma hakkını kazanmıştır.

Cumhuriyet Ulu Önder M.Kemal Atatürk’ün ve aziz vatanımızın insanlarının ortak bir çaba ve arayışının ürünüdür. Bizlere düşen görevde bu toprakların ve bu topraklarda hür yaşamanın kolay kazanılmadığını bilmek ve bağımsızlığımıza zayi getirecek hiçbir şeye izin vermeden ilerleyebilmek adına arayışımıza hiç durmadan devam etmektir. Sahip olduğumuz gücün farkında bir şekilde önümüze çıkacak olan ışığa erişebilmemiz dileğiyle…


Emre YILMAZ – DenizTopu.com


Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir