Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Kompozisyon

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Kompozisyon

- Bu Yazı 180 Yorum Aldı

Cumhuriyet, milletin egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir.(*) Atatürk bu kavramı “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.” sözü ile açıklar. 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin cumhuriyeti ilan etmesi ile bugün ülkemizde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. İmparatorluk ile yönetilen ülke Mustafa Kemal Atatürk’ün lider olduğu akım sonrasında cumhuriyet yönetimine kavuşmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile egemenlik milletin sahip olduğu unsur haline gelmiş, halk yönetimde söz sahibi olmuş ve seçtiği milletvekilleri aracılığıyla temsil edilip yönetimde hak sahibi olmuştur.

Cumhuriyet, 19 Mayıs ile başlayan ve , , karar ve adımlarla devam sürecin uzantısıdır. Mustafa Kemal milletvekilleri ile görüşmeleri sonucunda hazırlanan Cumhuriyet önergesini meclise sunmuş, önerge kabul edildikten sonra devletin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak, devletin adı “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak belirlenmiş ve Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

29 Ekim 1923 tarihi cumhuriyetin ilanı bugünün gecesinde 101 pare top atışı ile kutlanmış, daha sonraki yıllarda 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı olarak tüm yurt genelinde kutlanır hale gelmiştir.

Özbek – DenizTopu.com

* “Cumhuriyet” sözcüğü tanımı.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Kompozisyon” konusuna 180 yorum yapıldı.

Sayfalar: [18] 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 … 1 »

180
Yazan: almila

ben kompozisyonları çok beğendim teşekkürler ;-) :smile: :cool: :grin: :razz: :shock: :| :lol: :mrgreen:

179
Yazan: NAZ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun ! :)

178
Yazan: gizem

Cok guzel olmus bayildim kotu yorum yapanlari fena kiniyorum gayette guzel hatta sosyal dersimin 1.yazilisinda pekiyi almami sagladi (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) bilgiler cok ise yarar benden soylemesi ;-) :!: :!: he bide kisa olsaydi ;-) :| :x :???: :?:

177
Yazan: ramazan

cumhuriyet bayramı ile ilgili bu kompozisyon çok güzel yazılmış tebrikler ;-) :|

176
Yazan: cemilece

çok güzel :?: :twisted: :oops: :| :???: :evil: :???:

175
Yazan: irem

emeği geçen herkeze tşk bunu şimdi kendim toplayıp ayrı bir kompoziyon yapacağım :smile: :smile:

174
Yazan: Fatma Zehra

çok işime yaradı türkçeden kompozisyon yazma ödevi vardı çok işime yaradı :)

173
Yazan: Fatma Zehra

çok işime yaradı türkçeden kompozisyon yazma ödevi vardı çok işime yaradı :
) :| :| :roll: :razz: :cool:

172
Yazan: Asya

Daha çok makale gibi olmuş ama teşekkürler……..

171
Yazan: apdullajh

t e ş e k k ü r l e r ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön