Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Güvenlik > Windows XP Püf Noktalar

Windows XP Püf Noktalar

- Bu Yazı 1 Yorum Aldı
Windows XP Püf Noktalar
Öncelikle Başlat-Çalıştır- yazıp enter’a basıyoruz. İlgili değişiklikler bu ekranda yapılacaktır.

HIZLI KAPATMA :

HKEY_LOCAL_MACHINE / System / ControlSET 001Control ını etkinleştirin.
Sağda bulunan ‘Wait to Kill Service Timeout’ kaydının değerini ’100′ yapınız.
HKEY_CURRENT_USER / Control Panel / Desktop ını etkinleştirin.
Sağda bulunan ‘AutoEndTasks’ kaydının değerini ’1′ ile değiştirin.

FAZLADAN MEMORY :

Windows XP kullandığınız da kullanmakta olduğunuz programların .DLL(dynamic link libraries) dosyalarını belirli bir zaman dilimi içerisinde hafızasında tutar. Bu özelliği kapatarak ‘birazcık’ hafızaya sahip olabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için; ‘HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer’ ına gidin, burada yeni bir değeri oluşturun(sağ tıklayıp new > value) bu değerinin adını ‘AlwaysUnloadDll’ yapın ve değerini ‘l’ yapın. Windows XP’yi yeniden başlattığınızda yapılan değişiklikler aktif olacaktır.

EXPLORER KENDİSİ ÇALIŞSIN :

Explorer.exe’nin kendi halinde çalışmasını ve böylece verdiği zaman tüm sistemin vermemesini istiyorsanız, işte size göre bir püf noktası. ’i açıp (start > run -)
‘HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / Advanced’ ına gidin. Burada ‘Separate Process’ değerini bulun ve değerini ‘l’ yapın(eğer bu mevcut değilse sağ tıklayıp new > value deyip adını ‘Separate Process’ yapın ve değerini ‘l’ yapın). Eğer ’le uğraşmak hoşunuza gitmiyorsa şu yolu izleyerek de yapabilirsiniz; My Computer’a girip Tools > Folder Options oradan View sekmesine gelin. Burada ‘Launch in a separate process’i tıklayın ‘OK’ basın. İşletim sisteminiz ‘sağlam’ çalışacaktır fakat biraz performans düşüklüğü olacaktır.

INTERNET EXPLORER VERİYOR ? :

Internet’ te dolaşırken, önemli bir işle meşgul olurken, da çeşitli sitelerde haberleri okurken hiçbir sebep yokken Explorer’un verip kapanması(tüm I.E pencereleri) hiçte hoş olmayan bir durumdur, bunu bir nebze olsun durdurmak için aynen yukarıda Explorer’da yaptığımız yöntemi uygulayacağız. Her zaman ki gibi ’e girip (start > run -) ‘HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / ExplorerAdvanced’ ına gidin. Burada ‘BrowseNewProcess’ adında yeni bir string değeri oluşturun(tırnaklar olmadan) ve değerini ‘yes’ olarak belirtin, internet Explorer için şuan tam bir çözüm yok bu en iyisi denilebilir, biraz hafızadan kaybettirse de.

HIZLI SABİT DİSKİNİZ VAR MI? :

Belki yeni bir sabit disk aldınız ve kullanmakta olduğunuz sabit diskten hızlı. Bu durumda page.sys dosyasını yeni aldığınız sabit diskinize geçirmekte fayda var. (‘page.sys’de ne ola ki’ diyenler için ; ünlü swap dosyası) Bunun için ’e girip (start > run -) ‘HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / SessionManager / MemoryManagement’ ına gidin, burada ‘Paging Files’ adındaki string değerini bulun ve hızlı olan sabit diskiniz hangisiyse onu yazın (örneğin benimkinde ‘c:page.sys’ yazıyordu, e:page.sys yaptım)

HIZLI KAPANSIN :

XP kapanırken yapılanları kaydeder, Windows XP kapanırken biraz zamandan kazanmak istiyorsanız, ’e girip ‘HKEY_CUR-RENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Policies / Explorer’ ına gidin, burada ‘NoSaveSettings’ değerim bulun. Eğer çıkışta kayıt yapılmasını istemiyorsanız değeri ‘l’ yapın, kayıt yapılmasını istiyorsanız ‘O’ yapmanız yeterli.

DAHADA HIZLANSIN DİYORSANIZ :

Windows XP’de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerim tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için ’e girip ‘HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / ControlFileSystem’ ına gidip ‘NtfsDisableLastAccessUpdate’ değerini bulun ve değerini ‘l’ yapın.

AÇIKLAMA YAPMASIN :

Windows XP’de adet olduğu üzere mouse okuyla bir dosyanın da klasörün üzerine geldiğiniz zaman o dosya / klasör hakkında bilgiler verir. Bu özelliği kapatmak için ‘HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / Advanced’ ına gidin ve ‘Showlnfo-Tip’ değerini bulun ve değerini ‘O’ yapın.

MASA ÜSTÜ KENDİ HALİNDE ÇALIŞSIN :

Explorer ve Internet Explorer’ın nasıl kendi başlarına çalışacaklarını söyledik, şimdi de sırada ‘masaüstü’ (desktop) var. Tabii ki ’e girip ‘HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCur-rentVersion Explorer’ ına gidin, burada yeni bir değeri oluşturun (new > value) isim olarak da ‘DesktopProcess’ yazın ve değer olarak ‘l’ yapın.

OTOMATİK KAPANMIYOR :

XP’den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik olarak kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için ’e girip ‘HKEY_CUR-RENT_USERControl PanelDesktop’ ına gidin, burada ‘PovverOffActive’ değerini bulun, ve değerini ‘l’ olarak değiştirin.

KISA AÇILIŞ SÜRESİ :

NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde ‘NTFS Check’e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarın açılışını hızlandırabilirsiniz. ‘CHKNTFS’ komutu ‘AUTOCHK’ başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düşürmeniz mümkün, bunun için komut satırına ‘CHKNTFS / T:4′ yazmanız yeterli böylece ‘AUTOCHK’ süresi 4 saniye olacaktır.

BOOT DOSYALARIYLA AÇILIŞI HIZLANDIRIN :

’e girip (start > run -) ‘HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE MicrosoftDfrgBootOptimizeFunction’ ına gidin, burada ‘Enable’ adındaki string ı bulun ve değerini ‘Y’ yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.

SÜRATİ 240 YAPIN :

Windows XP’nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size ilaç olacak bir ayar. ’e girip ‘HKEY_LOCAL_MACHI-NESYSTEMCurrentControlSetControlPriorityControl’ ına gidin, burada sağ tıklayıp ‘new > value’ deyin isim olarak ta ‘IRQ8Priority’ deyin, ve değerini ‘l’ yapın.

PREFETCH ‘i SİLİN HIZLAININ :

ilk defa Windows XP’de gördüğümüz ‘Prefect’yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP’yi kullandığımızda ‘Prefetch’in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim ‘Prefetch’ klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için ‘c:windowsprefetch’ adresinden ‘Prefetch’ klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

SABİT DİSK PERFORMANSINI ARTTIRIN :

Eğer Windows XP’de kullanmıyorsanız( şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 12,5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Mas-| ter File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı yüksek olacaktır, bu yüzde duruma göre 25% çıkması faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız ’e girip ‘HKEY_LOCAL_MACHINE System CurrentControlSetControlFileSystem’ ına gidin, sağ tıklayıp ‘new > value’ deyip yeni bir değeri oluşturun ve isim olarak ‘NtfsMftZoneReservation’ verin, değer okrak 2 yazın( 1=12,5% , 2=25%)

SİSTEM PERFORMANSINI ARTTIRIN :

Sistemin doğru ve performanslı çalışmasını sağlamak için düzenli olarak defrag etmekte fayda vardır. Ama eğer sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag’da ancak bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95′ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP’de bir dosya / klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördüğünüz isim bir diğeri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS’ la düzgün çalışması için). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa uğraştırmış olur. Sadece bununla da kalmayıp yapmış olduğunuz MFT kullanımını da düşürür. Bunu engellemek için ’e girip ‘HKEY_LOCAL_MACHINE SystemCurrentControlSetControlFileSystem’ ına gidin, burada ‘NtfsDisable8dot3NameCreation’ ını bulun ve değerini ‘l’ yapın.

START > RUN’ LİSTESİ SİLİNSİN :

, da ‘cmd.exe’yi calıştırırken ‘start > run’ deyip isimlerini yazarız, bir süre sonra bu liste oldukça kabarır. Bu listeyi silmek için ‘start > run -’ deyip ‘HKEY_CURRENT_USERSoftware MicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerRunMRU’ ına gidin, burada ki tüm değerleri silebilirsiniz.

BAŞLANGIÇ MENÜSÜNÜ DEĞİŞTİRMESİNLER :

Sistemdeki diğer normal kullanıcıların başlangıç menüsünde(start menu) değişiklik yapmalarını istemiyorsanız ’e girip ‘HKEY_CUR-RENT_USERSoftwareMicrosoft WindowsCurrentVersionPoliciesExplorer’ ına gidin, yeni bir oluşturun ve adını ‘NoChangeStartMenu’ koyun ve değerini ‘l’ yapin.

KAYIT YAPMASIN :

Windows XP’nin yeni özelliklerinden biri de cd-rw cihazlarına cd kaydı yapabilmesi, ama eğer iyi bir cd kayıt programı kullanıyorsanız (winoncd, easy cd creator gibi) bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz, bunun için ‘My Computer’a girin ve burada cd-rw cihazının olduğu sürücüye sağ tıklayıp ‘Properties’i seçin burada ‘Recording’ sekmesine gelin ve ‘Enable cd recording on this drive’ seçeneğini kapatın.

AÇILIŞ DİSKİNİN OTOMATİK OPTİMİZE EDİLMESİ :

Otomatik açılış diskinin optimize edilmesi için ’e girip ‘HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWAREMicrosoftDfrgBootOptimi zeFunction’ ına gidin burada ‘Enable’ ını bulun ve değerini ‘Y’ yapın.

GURUP SAYISINI BELİRLEME :

Windows XP’ye has özelliklerden olan aynı program pencerelerini gruplama tekniğini özelleştirmek istiyorsanız, ’e girip ‘HKEY_CURRENT_USERSoftware MicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced’ ına gidin, burada ‘TaskBarGroupSize’ değerini bulun ve istediğiniz bir değeri verin, burada vereceğiniz değerlere göre sayfalar gruplanacaktır (normal değeri 3)

BSOD ÇIKTIĞINDA YENİDEN BAŞLASIN :

Her ne kadar Windows XP’nin en güvenli, en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin beş parmağını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir ‘sistem çökmesi’ da ‘BSOD’ olayında (BSOD = Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için ’e girip ‘HKEY_LOCAL_MAC-HINESYSTEMCurrentControlSetControlCrashControl’ ına gidin ve ‘AutoReboot’ ını bulun ve değerini ‘l’ yapın.

ÇÖP KUTUSU OLMASIN :

Geri Dönüşüm Kutusu’nu (Recycle Bin) masaüstünden (desktop) kaldırmak için, ’e
girin ve ‘HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWARE MicrosoftWindowsCurrentVersion ExplorerDesktopNameSpace’ ına gidin, burada ‘{645FF040-
5081-101B-9F08-OOAA002F954E}’ ını silin.

BAŞLAT MENÜSÜNÜ HIZLANDIRIN :

Menülerin hızlı açılmasını istiyorsanız ’e girip ‘HKEY_CURRENT_USER Control PanelDesktop’ ına gidin ve ‘MenuShowDelay’ değerini ‘l’ yapın.(Gerçi bu önceki Win’lerde de aynı )

SHARED DOCUMENT’İ KALDIRMAK :

’e girip; ‘HKEY_ LOCAL_MACHINE /  / SOFTWARE / Microsoft / Windows / Current-Version / Explorer / MyComputer / NameSpace / DelegateFolders’ ına gidin, burada ‘{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee}’ ını silin.

SİSTEM BİPLERİ :

Arada çıkan ‘bip’ seslerinden sıkıldıysanız ve kapatmak istiyorsanız ‘HKEY_CUR-RENT_USERControl PanelSound’ ına gidin ve ‘beep’ değerini bulun karşısına ‘no’ yazın

SCHEDULE TASK :

I.E 6 sunucuya her bağlandığında ‘schedule task’ çalıştırmak ister, bu da kullanıcı Internet’te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; ‘HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft /  Windows / CurrentVersion / Explorer / RemoteComputer / NameSpa-ce’ ında ki ‘{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}’ alt ını silin.

RENKLİ AÇILIŞ SAYFASI :

I.E’de açılış sayfası olarak ‘about:blank’
da bir Web sitesinin adı yazılıdır, eğer ‘about:mozilla’ yazarsanız açılış sayfanız mavi renkli bir sayfa olacaktır. (Tools > internet Options) (Çalışmıyor)

IMAGE TOOL BAR AÇILMASIN :

Web sitelerinde gezerken bir resmin üzerine geldiğiniz zaman sol üst köşede ‘image toolbar ‘ çıkar, bu toolbar’ın
özelliği kısayoldan resmi kaydetmeniz-yazdırmanız-arkadaşınıza göndermeniz için yapılmıştır. Eğer resimlerin üstüne geldiğinizde bu toolbar’ın bir çıkmasını istemiyorsanız ‘tools > internet options’ deyin buradan ‘advanced’ segmesine gelin, burada ‘multimedia’ bölümünü bulun ‘enable image toolbar’ yazısının yanındaki tiki kaldırın.

TEMP DOSYALARI SİLİNSİN :

Internet Explorer Internet’te gezdiğiniz sayfaları ‘Temporary internet Files’ klasöründe tutar, yer kaybından çok güvenlik açısından hiçte hoş olmayan bir durumdur, internet Explorer’un bu dosyaları klasörde tutmasını engellemek için ‘tools > internet opitons’ deyin ve buradan ‘advanced’ sekmesine geçin, burada ‘security’ bölümüne gelin ve ‘Empty Temporary internet Files folder when browser is closed’ yazan yeri tıklayın.

GEÇMİŞİ HATIRLAMA :

Internet Explorer’ı açın, tools > internet options bölümüne girin. Burada ‘days to keep in history’ değerini ‘O’ yapın. Böylece internet Explorer geçmişi hatırlamayacaktır. History’den tamamen kurtulmak için ‘clear history’ butonuna basmakta fayda var.

I.E’DE 5.AYAR :

Internet Explorer’ın ‘security’ bölümünde bildiğiniz üzere 4 bölüm vardır, fakat aslında internet Explorer 6.0′da 5 bölüm var bir tanesi ‘my computer’ adındaki bölüm normal ayarlarda aktif olarak gözükmemektir, bu bölümü açmak için pek tabii ki ’e girip ; ‘HKEY_CUR-RENT_USERSoftwareMicrosoft WindowsCurrentVersi-onInternetSettingsZones ‘ ına gidin, burada ‘flags’ adındaki değerini bulun ve değerini ‘l’ yapın, bilgisayarı yeniden başlattığınızda yapılan ayarlar aktif olacaktır.

OUTLOOK EXPRESS HIZLI AÇILSIN :

Fazla mühim bir özellik olmasa da Outlook Express’in biraz hızlı açılmasını sağlayabiliyor. ’e girip (start > run, yazıp) ‘HKEY_CUR-RENT_USERIdentities{‘* Identity İD *’} SoftwareMicrosoft Outlook Express5.0′ ına gidin( ‘identity id’ bilgisayarınızın atadığı bir değerdir), burada yeni bir ı oluşturun (sağ tıklayıp new > value) ve adını NoSplash’ yapın değer olarak ‘l’ yazın

İNTERNET EXPLORER HIZLI AÇILSIN :

INTERNET EXPLORER’ı çalıştırmak için kullandığınız kısayolu şu şekilde değiştirin:

‘C:Program FilesInternet Exploreriexplore.exe’ -nohome

böylece ie anında açılacak ancak herhangi bir giriş sayfası açmayacaktır.

XP BOOT UP LOGOSUNU İPTAL ETMEK :
boot.ini açıp ‘ / fastdetect’ ten hemen sonra ‘ / noguiboot’ yazın böylece o mavi çubuk geçmeyecek açılışta. bu da açılışı bir miktar hızlandırabilir.

DİZİN OLUŞTURMA İŞLEMİNİ KAPATIN :

Windows XP, harddisk içindeki tüm dosyaları, sonra yapılacak aramaları hızlandırmak için dizinler halinde hafızaya alır. Bu dizinleme işlemi dosya ile yapılan işlemleri yavaşlatır. Bunu kapattığınızda bilgisayarınız hızlı çalışacaktır. Bilgisayarım simgesine girip C: ve / veya D: sürücü simgesine (yani harddisklerinize) sağ tıklayın ve özelliklere girin. Açılan pencerede en altta ‘Hızlı arama için Dizin Oluşturma Hizmeti bu diski dizinlesin’ seçeneğinin işaretini kaldırın ve uygulayın…

EFEKTLERİ AZALTIN :

Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ve özelliklere girin. Gelişmiş sekmesinde Performans butonuna tıklayın. Ve bu seçenekleri iptal edin:

Açılan kutu slaytla açılsın

Araç ipuçları görüntüye azaltarak da slaytla gelsin

Görev çubuğu düğmelerini kaydır

Menü altında gölge göster

Pencereler animasyonla küçültülüp büyütülsün

Sürüklerken pencere içeriğini göster

Bu ayarları kapadığınızda bilgisayarda gözle görülür bir performans artışı sağlanacaktır…

IDE aygıtlarda DMA modu :

Windows XP genelde IDE aygıtlar için (harddisk da cd-rom gibi) DMA modunu açmayı akıl edemez. Bunu açmak için aygıt yöneticisine girin ve IDE ATA / ATAPI Denetleyiciler’i açıp Birincil IDE Kanalına çift tıklayın. Gelişmiş ayarlarda Aygıt1 için aktarım modunu DMA Kullanılabiliyorsa olarak ayarlayın. Aynı şeyi İkincil IDE için de yapın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın…

XP HIZLI KAPANSIN :

XP işletim sistemi kapanırken ve açılırken standart olarak bazı ses efektleri çalar. Kapanırken ki ses efekti uzun olduğundan bu bitmeden kapama işlemine geçmez. Denetim masasına girip ses efektlerinden tüm sesleri da kapanış sesini YOK olarak ayarlarsanız kapanış hızlanacaktır…

CD TAKTIĞINIZDA OTOMATİK ÇALIŞMASIN :

XP üzerinde bu ayarın kapatılması bazı kullanıcılar için sorun oluşturabilir. Kesin çözüm için Başlat  /  çalıştır ile komut satırını açın ve GPEDIT.MSC yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar yapılandırması, Yönetim şablonları, sistem alt menülerine girin. Sağ tarafta otomtaik çalıştır özelliğini kapat seçeneğini bulup aktif hale getirin. Artık sürücüye CD taktığınızda otomatik olarak çalıştırılmayacaktır…

BİLDİRİMİNİ KAPATIN :

Denetim Masasına girin ve Performans ve bakım seçeneğini tıklayın. Ardından sistem simgesini tıklayın ve gelişmiş sekmesinden bildirimi butonuna basın. bildirimini devre dışı bırak olarak ayarlayın…

WINDOWS XP HIZ SINIRLAMASINI KALDIRMAK :

Dikkat !! Sadece Windows XP professional için Windows xp prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % coğalta bilirsiniz.
Bunun için : Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam yapmanız yeterli.

MICROSOFT BİLGİ SORGULAMASINI KAPATMAK :

Hoş değil : Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır.Bu işlem sistem kayıt defterindeki RegDone değeri ’1′ e ayarlanmadığı sürece böyle devam eder . Windows Update sırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerin karşı gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir. Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın. ‘HKEY_LOCAL_MACHINE SoftwareMicrosoftWindowsNTCurrentVersion’ altında ‘RegDone’ değerine çift tıklayın Çıkan kutuya ’1′ değerini girin.

DÜZENLİ İNTERNET EXPLORER UPDATE’lerini ENGELLEMEK

Windows XP dahilindeki internet explorer 6.0 her 30 günde bir kendisi için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol eder . Gerçekten bir güncelleme varsa ve bu yüklenmezse , XP yeni bir hatırlatma penceresiyle devamlı olarak karşınıza çıkar .
İpucu : Eğer gerekli olursa güncellemeleri manuel olarak başlatmanız iyi olacaktır . Bunun için ‘Başlat  / Çalıştır’ komutunu çalıştırın ve ‘Gurup ilkesi’ penceresine ulaşmak için ‘gpedit.msc’ dosyasını açın .Önce, bu penceredeki ‘Bilgisayar yapılandırması  / Yönetim Şablonları / Windows Bileşenleri / İnternet Explorer’ başlığını ve ardından ,burada bulunan ‘Internet Explorer yazılım güncelleştirmeleri için Dönemsel Denetlemeyi devre dışı bırak’ seçeneğini aktif hale getirin …

XP BİLEŞENLERİNDEN KURTULMAK

Başlat  /  Denetimasası / Program Ekle / Kaldır  / Windows bileşenlerini ekle /  Kaldır üzerinden çoğu yardımcı programı, mesala Messenger’ı kaldıramıyor musunuz ? . Bunun gibi Programları silmek için küçük bir hileye başvurmanız lazım : Önce Windows gezginini ve sonra ‘ C:Windowsinf ‘ dizinini açın . Tüm dosyaları görünür yapın : Araçlar / Klasör seçenekleri / Görünüm ile gizli dosya ve klasörler altında gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyin. Notepad gibi bir editörle düzenlemek için ‘ sysoc.inf ‘ dosyasına çift tıklayın.[Components] altında bazı kayıtlarda ‘hide’ ifadesini göreceksiniz . Bu dört harfi silin , ( mesala ‘msmsgs’ ile başlayan satırda ) . Şimdi bu bileşeni normal bir şekilde silebilirsiniz .

PROGRAMLARIN TIMEOUT SÜRESİNİ DEĞİŞTİRMEK :

Şayet bir program, işletim sistemine uzun süre bilgi vermezse , XP bu programın kilitlendiğini farz edecektir. Söz konusu ‘Timeout’ süresini değiştirebilirsiniz.İpucu :Timeout süresini değiştirmek için ilk olarak kayıt defteri düzenleyicisini çalıştırın ve ‘HKEY_CURRENT_USERControlPanelDesktop’ ını aktif hale getirin. Burada bulunan ‘HungApp-Timeout’ öğesini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki değer verisi kutusuna Milisaniye olarak istediğiniz bir değer girin.

DÜŞÜK SABİT DİSK ALANI MESAJINI ENGELLEMEK :

Sabit disk’inizin boş alan oranı düşecek olursa, XP devamlı olarak diskinizi temizlemenizi isteyecektir.
İpucu : Tabii ki bu isteği de engelleyebilirsiniz. Bunun için kayıt defteri düzenleyicisini önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve ‘HKEY_CURRENT_USERSofware MicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer’ ını aktif hale getirin farenin sağ düğmesini kullanarak pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen nesne menüsünde ki ‘Yeni / ’ değeri komutunu kullanarak yeni bir değer oluşturun. Bu yeni öğeyi isim olarak ‘NoLowDiskSpaceChecks’ girin ve üzerine iki kere tıklayarak değer verisini ’1′ olarak değiştirin. Kayıt defteri düzenleyicisi’ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın…

DİSK ÖN BELLEĞİNİ AYARLAMAK :

Microsoft, Windows işletim sistemini ön bellek değerleri için standart değerlere ayarlayıp öyle sunar.Sisteminizden Maksimum verim almak için bu değerlerin sisteminize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.
Başlat menüsünden Çalıştır ile ’i çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE SystemCurrentControlSetContro lSessionManagerMemoryManagemenet’ ına girin ‘IoPageLockLimit’e çift tıklayın ve aşağıdaki listeden uygun değeri buraya girin Tamam ile onaylayın.

Ram bellek Büyüklüğü Registry’deki
(MByte) optimum değer

64
1.000

128
4.000

256
10.000

512 veya üstü
40.000

Cache AYARLARINI DEĞİŞTİRMEK :

Microsoft , NT teknolojisini temel alan işletim sistemlerinde, yani XP’de de, Cache (önbellek) parametrelerini değiştirmiş. Bu sayede bilgisayar, Windows 98 veya Me kurulu haline göre biraz hızlı çalışıyor. Ancak bu parametrelerle oynayarak sisteminizden biraz yüksek bir performans elde etmeniz mümkün. Başlat menüsünden Çalıştıra girin ile registry editörünü çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEM CurrentControlSetControlSession ManagerMemoryManagement ında DisablePagingExecutive’e çift tıklayın ve değer olarak ’1′ girin. Aynı şeyi LargeSystemCache ve ClearPageFileAtShutdown için de yapın.Windows, bu değişiklikle büyük bir dosya ön belleği oluşturacak ve Kernel’ın bazı parçalarını sabit diske kaydetmeyecektir…

WİNDOWS ‘UN AÇILIŞINA UYARI YAZISI EKLEMEK

Bu ilginç ipucuyla bilgisayarınızı ilk başlattığınızda oturum açılmadan bir uyarı bannerı görüntülenmesini sağlaya bilirsiniz. Bunun için önce ’i açıp ‘HKEY_LOCAL_MACHINE SoftwareMicrosoftWindowsCurrent Version winlogon’ ı altına gelin şimdi burada ‘ LegalNoticeCaption ‘ adı altında ki bu dizeye vereceğiniz değer menu çubuğunda görüntülenecektir. sonra ‘LegalNoticeText’ olan kısmada ekrandaki diyalog kutusunda ne görünmesini istiyorsanız baner ekrana her açılışta getirecektir…

BAŞLANIGIÇ MENÜSÜNDEKİ BELGELER İÇERİĞİNİ AZALTMAK: XP

Başlat  /  Belgeler komutu yardımıyla son kullandığınız belgelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz . Ancak karşılaştığınız liste çok uzun ve karmaşık . Bu liste içerisinde ne kadar belge olacağını kendiniz belirleye bilirsiniz.İpucu : Bu listenin öğe sayısını Windows’un kayıt defterini kullanarak belirleyebilirsiniz . Başlat menüsündeki Çalıştır komutunu çalıştırın , ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın Şimdi ‘HKEY_CURREN_USERSoftware MicrosoftWindowsCurrenVersionPoliciesExplorer’ ını etkinleştirin ve ardından pencerenin sağ bölmesine farenin sağ tuşu ile tıkladıkdan sonra açılan nesne menüsündeki ‘Yeni / ’ değeri komutunu çalıştırın . Yeni öğenin ismini ‘MaxRecentDocs’ olarak değiştirin ve [Enter] tuşuna basın . Şimdi Düzen  /  Değiştir komutunu çalıştırın ve söz konusu liste içerisinde bulunmasını istediğiniz Maximum belge sayısını girin. İletişim penceresindeki tamam düğmesine tıklayın ve kayıt defteri / çık komutunu çalıştırın…

RAHATSIZ EDİCİ KONUŞMA BALONLARINI KALDIRMAK :

Zaman zaman Windows görev çubuğunda ekrana gelen konuşma balonları,sizi, örneğin Windows turu hakkında bilgilendirmek ister . önemli şeylerle ilgilenmeniz gerektiğinden bu daveti her seferinde reddetmek zorunda kalırsınız .
İpucu: Başlat / Çalıştır komutu yardımı ile dosyasını çalıştırarak kayıt defteri Düzenleyicisi’ni çalıştırın ve ‘HKEY_CURRENT_USERSoftware MicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvenced’ ını aktif hale getirin . Farenin sağ düğmesini kullanarak, pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve açılan nesne menüsündeki ‘Yeni / ’ Değeri komutunu çalıştırın.Bu yeni öğeye isim olarak ‘EnableBallonTip’ yazın ve değerini ’0′ olarak atayın. Windows XP yeniden başladıktan sonra, sıkıcı konuşma balonları sizi rahatsız edemez. Bu balonları yeniden özlerseniz biraz önce oluşturduğunuz öğenin değerini ’1′ olarak değiştirmeniz yeterli…

GÖNDER MENÜSÜNE YENİ KAYITLAR EKLEMEK :

Explorer’da bir dosyaya sağ tuşla tıklayın. Şimdi bu dosyayı kısa yol menüsündeki ‘Gönder’ komutuyla bir diskete ‘Belgelerim’ dizinine veya masaüstüne kopyalayabilir veya E-Mail ile gönderebilirsiniz . Bu ‘Gönder’ menüsünü yeni kayıtlarla genişletmeniz mümkün , mesela bir Text dosyasını Word Pad ile açabilirsiniz. WORDPAD.EXEProgram filesDonatılar gurubunda bulunuyor.’WordPad’e bir kısa yol oluşturun ve ‘WİNDOWSSENDTO’ dizinine kopyalayın. Kısa yol artık sağ tuşla tıklayınca açılan kısa yol menüsünde otomatik olarak görünecektir…

WINDOWS MESSENGER’I KALDIRMAK :

Programın kapalı olmasına dikkat edin.Komut satırına aşağıdakini yazınız :
RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%INFmsmsgs.inf,BLC.Remove

WINDOWS XP SERVİSLERİ :

BAŞLAT > ÇALIŞTIR > SERVICES:MSC’yi açın :

BU SERVİSLERİ KONTROL EDİN
> BİLDİRİM HİZMETİ: DEVRE DIŞI
>HIZLI KULLANICI DEĞİŞTİRME UYUMLULUĞU :MANUEL
>YARDIM VE DESTEK : MANUEL
>DİZİN OLUŞTURMA HİZMETİ: DEVRE DIŞI
>PERFORMANS GÜNLÜKLERİ VE UYARILAR :MANUEL
>TAŞINABİLİR ORTAM SERİ NUMARASI :MANUEL
>REMOTE DESKTOP HELP SESSİON MANAGER: DEVRE DIŞI
>UZAKTAN KAYIT DEFTERİ: DEVRE DIŞI
>AKILLI KART: DEVRE DIŞI
>AKILLI KART YARDIMCISI: DEVRE DIŞI
>KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI: DEVRE DIŞI
>WEB CLIENT :MANUEL
>KABLOSUZ SIFIR YAPILANDIRMA :MANUEL

SABİT DİSKLERİ GÖRÜNMEZ YAPMAK :

BAŞLAT > ÇALIŞTIR > ’i açın :
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoft WindowsCurrentVersionPoliciesExplorer.Explorer ına sağ tıklayıp ‘ekle > ikili değer’ diyoruz.isim olarak NoDrives, değer olarak ta 04,00,00,00 veriyoruz.Bilgisayarıma girdiğinizde ‘C:’ sürücüsü olmayacak.
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoft WindowsCurrentVersionPoliciesExplorer.Explorer ına sağ tıklayıp ‘ekle > ikili değer’ diyoruz..isim olarak NoDrives, değer olarak ta 08,00,00,00 veriyoruz.Bilgisayarıma girdiğinizde ‘D:’ sürücüsü olmayacak.

BELGE LİSTESİNİ BAŞKALARINDAN GİZLEMEK:

HKEY_CURRENT_USERSoftware MicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer
YeniDWORD DeğeriNoRecentDocsMenu
Değer Verisi :1

HERHANGİ BİR KLASÖRÜN İÇERİĞİNİ YAZDIRMAK:

Not Defterini açın :
@dir %1  / -p  / o:gn >
‘%temp%dosyalar.txt’
@notepad  / p ‘%temp%dir.txt’
Yazdıktan sonra SendTo klasörüne ‘Yazici.BAT’ olarak kaydedin.

NOT: Sistem ayarları ile ilgili işlem yaparken dikkatli olunuz. Gerekirse İşletim sisteminizin yedeğini oluşturduktan sonra bu işlemleri uygulayınız.

Ozmena Pc Te@m

WINDOWS XP PÜFLERİ (Özel) Windows xp püf noktaları windows xp puf korunma yöntemleri pc hızlı açmak hızlı kapatmak bilgisayarı hızlı kapatmak otomatik kapanma özelliği windows yüksek performans windows verimli kullanım hızlı kullanma yüksek verim alma

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Windows XP Püf Noktalar” konusuna 1 yorum yapıldı.

1
Yazan: berk
Tarih: 16 Temmuz 2012 - 15:42

Bu kadar uğraştan sonra acaba kaç saniyede açılıp kapanıyor bu xp :lol:

Ben Ubuntu 12.04 kullanıyorum
Ve ilk kurduğumda da 5 yıl kullandıktan sonra da hatta 100 tane uygulama ve oyun kurduktan sonra da açılış kapanış süresi aynı

Açılış: 20 sn
Kapanış: 2 sn
Restart: 35 sn (güncelleme yapsada aynı)

Buna ne diyorsunuz :grin:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

GüvenlikSayfa Başına Dön