Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Zeka İle İlgili Kompozisyon

Zeka İle İlgili Kompozisyon

- Bu Yazı 2 Yorum Aldı

Zeka tanımı olarak yapılamamış, farklı çalışma alanlarına konu edilmiş, hakkında çeşitli tezlerin ortaya atıldığı bir kavramdır. Kısaca birçok zihinsel yeteneğin bir araya gelerek canlının çevresi, diğer canlılar, bilgi ile bağ kurmasıdır.

Zekanın şa göre farklı gelişim dönemleri geçirdiği kabul edilir. göre zeka en çok doğumdan sonraki ilk iki yıl içerisinde gelişir. Canlı hayatında gelişmelerin sürdüğü kritik dönemler vardır. Kişi belli dönemlerde belli şeyleri daha ve kalıcı şekilde öğrenir, zekanın gelişimi ile ilgilidir. Örneğin; iki şındaki bir çocuk soyut kavramları anlayıp tanımlayamazken gözle görüp elle tuttuğu şeyleri tanır, bilir ve tanımlar.

Çevre ve kalıtım zekayı etkileyen iki etmendir. Kalıtım ile olumlu da olumsuz unsurlar sonraki öğrenmeleri etkiler. Çevre de bireyin zeka gelişiminde önemli rol oynar. Kültürel, sosyal, ekonomik çevre bireyin zeka gelişimini hızlandırabilir da yavaşlatabilir.

Beynin farklı alanlarda farklı kısımlarının daha çok çalıştığı kabul gören bir gerçektir. isimli profesörün yaptığı “çoklu zeka kuramı”çalışması oldukça kabul görür. Çoklu zeka kuramına farklı zeka türleri vardır, her birey türlerle donatılmış olarak doğar, fakat zamanla bunların bazılarını geliştirip bazılarını kaybedebilir. Eşit çalışma ile tüm zeka türlerini geliştirmek de mümkündür. Çoklu zeka kuramına göre başlıca zeka türleri şöyledir: sözel- dilsel, mantıksal- matematiksel, görsel- kuramsal, bedensel- kinestetik, müziksel- ritmik, sosyal, içsel, doğacı zeka.

Özbek – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Zeka İle İlgili Kompozisyon” konusuna 2 yorum yapıldı.

2
Yazan: ece
Tarih: 01 Haziran 2013 - 14:35

teşekürler çok işime yaradı :|

1
Yazan: derin
Tarih: 09 Nisan 2012 - 18:44

:sad: :cool: okurken biraz başım döndüüüüüüüüü. :???:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön