Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Yeşilay Haftası Hakkında Kompozisyon

Yeşilay Haftası Hakkında Kompozisyon

- Bu Yazı 21 Yorum Aldı

Yeşilay 5 Mart 1920 tarihinde kurulmuştur ve her yıl mart ayının haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay derneği olarak “Hilali Ahder Derneği” adıyla kurulmuş, daha sonra derneğin adından çıkarak yeşil anlamına gelen “ahder”, ay anlamına gelen “” sözcükleri yerine Yeşilay kullanımı oturmuştur.

derneğin ve haftanın amacı sağlığına zararlı olan alkol, uyuşturucu, sigara gibi maddeler hakkında toplumu bilinçlendirmek, maddelerin kullanımını önlemektir. Sigara ağız kokusu yapar, diş ve dişeti rahatsızlıklarına yol açar, kansere neden olur, cilt yapısını bozar, beyin, kalp ve damarlarda tıkanıklığa neden olur. Alkol, beyin ve sinir hücrelerini uyuşturur, bozukluklarına neden olur, kalp hastalıklarının başlıca sebeplerindendir, kanser riskini artırır. Eroin, , extacsy gibi uyuşturucu maddeler beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler, etki altında olan kişi sağlıklı düşünemez ve tepki veremez, bulantı, kusma, mide spazmlarına yol açar, maddenin vücuttan atılması sırasında görev alan karaciğer ve böbrekler zarar görür, bozuklukları meydana gelir, nefes darlığı, felç ve ölüm maddelerin kullanımı sonucunda meydana gelebilir. sayılanlar sadece olayın sağlık yönünü oluştururken sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının birçok alanda olumsuz etkileri vardır. Toplumsal huzuru bozan kullanımı, kişiyi, ailesini, herkesi etkiler, toplumsal ilişkilerin bozulmasına, külfete neden olur, ardından tamir edilemeyecek yaralar bırakır.

Yeşilay Haftası süresince toplumu ve bireyleri bilinçlendirecek, yönlendirecek toplantılar, sempozyumlar düzenlenir, kullanımı önlenmeye çalışılır, kullananlara zararları gösterilerek bırakmaları, kullanmayanların ise hiç başlamamaları için çalışmalar yapılır.

Özbek – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Yeşilay Haftası Hakkında Kompozisyon” konusuna 21 yorum yapıldı.

Sayfalar: [3] 2 1 »

21
Yazan: irem
Tarih: 11 Mart 2014 - 18:05

:twisted: :lol: beğendim. çok güzel saol.

20
Yazan: şeyma
Tarih: 27 Mart 2012 - 14:40

:| :| ;-) GG-ÜÜ-ZZ-EE-LL :| :| ;-)

19
Yazan: merve
Tarih: 29 Şubat 2012 - 18:17

çççççooooooooooookkkkkkkkkkkk gggggggüüüüüüüüzzzzzeeeeeeellllll :grin:

18
Yazan: murat
Tarih: 13 Aralık 2011 - 11:04

:razz: bu site benim için çok süper
çok güzel yazana çok teşekkür ediyorum…

17
Yazan: kadir
Tarih: 05 Ekim 2011 - 17:05

yeşilay cok güzel sigara ve alkol bıraktırıyor birde bıraksalar :twisted: :| :evil: :!:

16
Yazan: kadir ispir
Tarih: 05 Ekim 2011 - 17:01

harika :cool: :shock: :idea:

15
Yazan: ibrahim
Tarih: 14 Mayıs 2011 - 14:30

çok teşekkür ederim :|

14
Yazan: ceyda
Tarih: 23 Nisan 2011 - 13:05

:grin: çok güzeldi

13
Yazan: beyza
Tarih: 22 Nisan 2011 - 08:27

bu site çok güzel bir site. yeşilayın tam olarak ne olduğunu bilmeyenlere bilgi veriyor. bilenlerin de yine bu yazıda bilmediği bir bilgi mutlaka vardır. hem unutan bile tekrar bu siteye girer……………………….
:| ;-) :x :roll: :razz: :lol:

12
Yazan: nagihan
Tarih: 21 Nisan 2011 - 09:22

:smile: çok güzel bir site emeği geçenlerin eli dert görmesin :smile:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön