Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı Hakkında Kompozisyon

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı Hakkında Kompozisyon

- Bu Yazı 13 Yorum Aldı

1881 yılı Selanik’te dünyaya geldi. Annesi Zübeyde Hanım, Babası Rıza Efendi olan , eğitim hayatına Şemsi Efendi Mektebinde başladı, daha sonra Selanik Rüştiyesi’ne kaydoldu ve Selanik Askeri Rüştiyesi’ne girdi. Eğitim ve öğretim hayatı Manastır Askeri İdadisi, Mekteb-i Harbiye Şahane ve Erkan-ı Harbiye ile devam ederek 1905 yılı Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuştur.

asker olarak başladığı görevi süresince hem askeri yönü hem de liderlik vasfı ile her başarılı kişilik olmuştur. Mezun olmasının ardından 1905- 1907 yılları arası Şam’da görev yapmış, “ ve Hürriyet” cemiyetini kurmuş, cemiyetin ilhakı ile İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne üye olmuştur. Meşrutiyet’in ilanı ile İttihat ve Terakki tarafından Trablusgarp’a görevli gönderilmiş, buradaki halkı Jön Türkler’e kazandırmaya çalıştı. 1909 yılı Kurmay Başkanı oldu ve 31 Mart vakasını bastırmak için çalıştı. 1911 yılı Trablusgarp Savaşı’, 1912 de Savaşı’ ve 1913’de İkinci Savaşı’ görev aldı. Osmanlı Devleti’nin 1914 yılı Birinci Dünya Savaşına girmesiyle birlikte 19. Fırka Komutanlığı görevine getirildi. Birinci Dünya Savaşı ile ’in devlet adına yüklendiği rol çok daha önemli hale geldi, 1915 yılı Çanakkale Savaşı, Anafartalar Zaferi, II. Anafartalar Zaferi ve çok toprağının geri alınması büyük başarılara imza attı. Kurtuluş Savaşı ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin devlet günlerin zorlu fakat başarıya ulaşacak başlangıç noktasıydı. 1919- 1923 yılları arası yürütülen mücadele Kuvayı Milliye direnişleri ile başladı. Padişah tarafından görevlendirilen ve arkadaşları 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattılar. “Ya istiklal, ya ölüm!” sloganıyla başlayan hareket 22 Haziran 1919 tarihli Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi ve 4–11 Eylül 1919 tarihli Sivas Kongresi ile şekillendirildi. Osmanlı Meclisi yerine 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni alt yapı ve çalışma azmiyle açıldı. Meclis mücadeleyi yürütecek planı oluşturacak, destekleyecek ve gerçekleştirecek kurumdu. Denetimsiz kuvvetler yerine düzenli ordu kuruldu. 1921 yılı “Başkumandan” unvanını alan Mustafa Kemal, askeri durumu düzeltmek adına daha çok yetki ile donatıldı. O günlerde tepkilerin artması üzerine İtilaf Devletleri topraklarımıza müdahale etmeye başlamıştı, Yunan ordusunun Anadolu’ya girmesiyle I. Ve II. İnönü Muhabereleri vuku buldu ve Yunan ordusunun geri çevrilmesiyle sonuçlandı. Yunanlıların hücumu üzerine gerçekleşen Kütahya- Eskişehir Savaşı ise aleyhimize sonuçlandı. 1921 yılı yapılan Sakarya Meydan Muharebesi ile Yunanlılar gücü tükendi ve başarılardan sonra Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Gazi” unvanı verildi. Ordu daha sonra Büyük Taarruz ve Dumlupınar Meydan Muharebesi ile tüm yurdu düşmandan Mustafa Kemal önderliğinde temizledi.

Milli Mücadele dönemini Gazi önderliğinde gerçekleştirilen yenilikler, inkılâplar izledi. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve ilk cumhurbaşkanı seçildi, Cumhuriyet Halk Fırkası kuruldu. ülkenin zorluklardan çıkıp geldiği günleri ilk ağızdan anlattığı “Nutuk” eserini kaleme aldı ve 1927 yılı Cumhuriyet Halk Fırkası kongresinde okudu. 29 Ekim 1933 tarihinde Onuncu Yıl Nutku ile millete seslendi. Siyasal, eğitim, kültür, toplum, hukuk ve diğer çok alanda yenilikler, inkılâplar yaptı. Cumhuriyetin ilanı, Laiklik anlayışı, Soyadı kanununun çıkarılması ve ilk soyadı olarak kendisine “Atatürk” soyadının verilmesi, uluslar arası ölçülerin kabulü, Medeni Kanun’un kabulü, eğitim alanındaki Tevhid-i Tedrisat Kanunu, Latin harflerinin kabulü, Türk Dil ve Tarih kurumlarının kurulması gerçekleştirdiği başarılardan sadece birkaçıdır.

Atatürk 1920 yılı İzmirli Latife Hanım ile evlenmiş, 1925 yılına kadar evli kalmıştır. Ulu önder Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu uzun süredir tedavi gördüğü rahatsızlığı nedeniyle çok genç yaşta 10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’ vefat etmiştir. Sadece askerlik ve yönetim alanıyla ilgilenmeyen Atatürk çok yönlü kişiliği ile tüm dünya çapı tanınan başarılı kişiliktir. Kitaplara olan tutkusu, ata binmesi, yüzme, güreş, tavla gibi alanlara ilgi duyması ile tanınan , Fransızca ve Almanca bilgisine sahipti. Gazi Atatürk, kişiliği, hal ve tavırları, ileri görüşlülüğü, giyiminden konuşmasına örnek oluşu, liderlik vasfı, engin bilgisi ile devleti kuran ve bugünlere gelmemizi sağlayan ulu önderimizdir.

Sema Özbek – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bölümü alıntı yapılarak ve sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı Hakkında Kompozisyon” konusuna 13 yorum yapıldı.

Sayfalar: [2] 1 »

13
Yazan: melih

Bu site gerçekten çok işime yaradı yapanların eline sağlık

12
Yazan: tuğba

bu sayfayı çok beğendim işime çok yaradı gerçekten :| :cry: :???: :evil: :grin: :lol: :roll:

11
Yazan: Nur

;-) Gercekten cok begendim bu sitede derslerime cok yardimci oldu yalniz istanbulda yasamak ile ilgili biri yazarsa cok memnun olurum :| :smile:

10
Yazan: yasemin

bence bu site çok güzel bir site çok güzel bir kompozisyon olmuş.tek kelimeyle mükemmel ve şahane.

9
Yazan: berna

bayıldım bu siteye ödevdende iyi not aldım

8
Yazan: yağmurr

gerçekten çoook güzel :smile: aradığımıda buldum :| :lol: tek kelimeylede şahane

7
Yazan: niyaz

harikulade olmuş : :| ellerinize sağlık

6
Yazan: eda

çok güzel hatta ;-) mükemmel :cool: :| :shock:

5
Yazan: zeyno

çok güzel olmuş saolun

4
Yazan: zeyno

çok güzel hatta süper :o :grin: :grin:

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön