Akıl Yaşta Değil Baştadır Konulu Kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar

Aklın yaşla ilgisi yoktur. Yaş ilerledikçe, insanın zekâ seviyesi artmaz. Yaş ilerledikçe bir takım tecrübeler oluşur, ama sadece tecrübe de yeterli değildir.

Bir problem karşısında, zeki bir genç sadece mantığını kullanarak çözüm yolunu ararken; yetişkin bir insan ise sahip olduğu tecrübeler doğrultusunda çözüm üretmeye çalışır. Ama; her yaşlı insan da tecrübeli olamaz. Aptal bir insan ne kadar yaşlanırsa yaşlansın tecrübe sahibi olamadığı için (zaten akılsız) mantıklı, sağlıklı kararlar veremez. İnsan her ne kadar tecrübeli olursa olsun üstün zekâlı bir çocuktan daha sağlıklı kararlar veremez. Çünkü çocukta doğuştan gelen bir ayrıcalık var, normal bir insan sorunu tek yöntemle çözerken, zeki çocuk olaya farklı açılardan da bakabildiği için hem daha sağlıklı kararlar verir; hem de verdiği kararlar daha doğru olur. Genelde yaşlı insanların küçük çocuklara ‘sen ne bilirsin daha küçük boyunla’ şeklinde hitaplarda bulunması çok yanlıştır. Toplumumuzda yaş her zaman bir üstünlük göstergesi olduğu için, yapılan bu tür konuşmalar cehaletin göstergesidir. Oysa ki gençleri daha fazla ciddiye almaları gerek, çünkü vatan gelecek nesillere emanet eğer gençlere böyle yanlış davranışlar olursa onlarda yaşlı olanın daha akıllı olduklarını sanarak gelecek nesillere böyle aktaracaklar.

Yaş sadece belirli avantajlar getirir, bunların en önemlisi tecrübedir. Fakat tecrübeli olmak her konuda doğru yolu bulmak anlamına gelmez. Doğru yolu bulma aşamasında en büyük yardımcı kişinin aklıdır.

Gizem GÜLKANAT – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği: , akıl yaşta değil baştadır kompozisyon, akıl yaşta değil baştadır, akıl yaşta değil baştadır ile ilgili kompozisyon, akıl yaşta değil baştadır atasözü ile ilgili kompozisyon, akıl akıldan üstündür kompozisyon, akıl yaşta değil baştadır kompozisyonu, akıl yaşta değil baştadır hikayesi, tecrübe ile ilgili kompozisyon, bilgi konulu kompozisyon, akıl yaşta değil baştadır atasözünün kompozisyonu

Sponsorlu Bağlantılar

26 Yorum “Akıl Yaşta Değil Baştadır Konulu Kompozisyon

 1. adem

  cok teşekkür ederim on numara

 2. Havva Nur Kaygusuz

  Çok teşekkürler

 3. Havva Nur Kaygusuz

  Gerçekten çok işime yaradı

 4. bussseee

  ÇOOOKK GÜZEL 😉 😆 TEŞEKKÜRLER 🙄

 5. esra

  ya size ne kadar teşekkür etsem az oyüzden sizlere dua edicem 😐

 6. dilara

  çooooook beğendim mükemmel olmş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir