Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > İstanbul Hakkında Kompozisyon

İstanbul Hakkında Kompozisyon

- Bu Yazı 23 Yorum Aldı

İstanbul, tarih boyunca birçok devlete başkentlik günümüzde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en kalabalık şehridir. 41° K, 29° D koordinatları arasında Marmara Bölgesinde yer alan şehrin topraklarının bir kısmı , bir kısmı Avrupa kıtasındadır.

Sırasıyla Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği şehir, Ankara’nın başkent olmasının ardından dahi kültür, sanat, ticaret, sanayi, eğitim, turizm merkezi olma özelliğini sürdürmüştür.

İstanbul çevresinde yerleşim ve hayat Taş Devrine kadar uzanmakla birlikte, şehir üzerinden Anadolu’ya geçen Traklar, Frigler gibi topluluklar burada yerleşim yerleri kurmuşlardır. Tarihsel bilgiler şehrin İÖ 750-550 yılları arasında kurulduğunu göstermektedir. Kent tarihine genel olarak bakmak gerekirse, şehir yönetimi altında olduğu imparatorluktan ismini almıştır, Bzyantium adı, Bizans İmparatorluğu döneminde Konstantinapolis adı ve Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde İstanbul adı kullanılmıştır.

Ilıman bir iklime sahip olan İstanbul, önemli yükseltileri olmayan, küçük akarsuların su kaynaklarını oluşturduğu, ve ’e kıyısı olan, maki örtüsüne sahip ildir.

İstanbul’da ekonomi büyük ölçüde sanayi, ticaret, ulaşım ve turizme dayanır. Madeni eşya, , otomotiv, , dokumacılık, , alanlarını oluştururken, özelikle coğrafi konumu itibariyle önemli bir ticaret merkezidir. Sahip olduğu tarihsel ve doğal güzellikler ile turistlerin ilgisi çeken şehir, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Haliç, Boğaziçi, Taksim ve Sultanahmet meydanları, Anadolu ve Rumeli Hisarları, Yerebatan Sarnıcı, camileri, kiliseleri, müzeleri ve gezilip görülecek birçok yeri ile tam bir turizm merkezidir ve yılın her dönemi canlı bir turizme sahiptir.

Eğitim yönünden de bir merkez olan İstanbul, nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak adına ilköğretim, lise ve üniversite olarak birçok eğitim ve öğretim kurumuna sahiptir. İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul teknik Üniversitesi şehrin bünyesinde barındırdığı yükseköğretim kurumlarındandır.

Medeniyet kenti olarak anılan şehri İstanbul, gerek konumu gerekse görülmeye değer güzellikleri, kültürü, geçiş noktası olma özelliğiyle eşsiz bir kıta parçasıdır.

Sema Özbek – DenizTopu.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bir bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“İstanbul Hakkında Kompozisyon” konusuna 23 yorum yapıldı.

Sayfalar: [3] 2 1 »

23
Yazan: nehle necat
Tarih: 12 Mart 2014 - 16:30

çok teşekkür ederim bana çok yardımcı oldunuz

22
Yazan: aleyna
Tarih: 20 Şubat 2013 - 18:37

süoersiniz yha bu siteyi tüm inkilap kıtaplarına not aldım cokkkkkkkkkk işime yrdı :grin: :razz: :| :twisted: ;-)

21
Yazan: buket
Tarih: 26 Kasım 2012 - 22:18

:mrgreen: simdi oldu işte

20
Yazan: seçil
Tarih: 18 Ekim 2012 - 18:09

çok teşekkürler yaa :|

19
Yazan: mustafa
Tarih: 07 Mart 2012 - 18:33

bu site çok güzel tüm arkadaşlarıma tavsiye edeceğim… ;-) :| :roll: :mrgreen:

18
Yazan: ece
Tarih: 01 Mart 2012 - 15:33

bu ist ile ilgili kompozisyon çok işime yaradı :) :)

17
Yazan: eylem zilan akin
Tarih: 29 Şubat 2012 - 17:50

:shock: :razz: çok güzel :!: :|

16
Yazan: BERNA
Tarih: 19 Şubat 2012 - 19:38

SİTEYİ ÇOK BEĞENDİM HERKESE :| ;-) ANLATACAĞIM :smile: :grin: :?: :razz: :shock:

15
Yazan: gökhan
Tarih: 19 Şubat 2012 - 19:14

çok işime yaradı bu site çok iyi :| :smile: :cool: :lol:

14
Yazan: melek buketyılmaz
Tarih: 22 Aralık 2011 - 15:23

sosyal ödevime yrdmcı oldu ;-) sağollll… ;-)

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

DersSayfa Başına Dön