Bulunduğunuz sayfa: Ana Sayfa > Ders > Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Kompozisyon

Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Kompozisyon

- Bu Yazı 7 Yorum Aldı

EMEKÇİ KADINLARIMIZ

8 Mart, tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel gündür.

New York eyaletinde fabrikada çalışan işçi kadınlar, daha çalışma koşulları ve erkeklerle eşit ücret almak amacıyla 8 Mart 1908’de greve gitmişler ve büyük mücadele ile kayıplardan sonra bu günü kazanmayı çoktan etmişlerdir.

Kadınlar ve erkeklerin fiziksel olarak eşit olmamaları, olarak da eşit haklara sahip olmamalarını gerektirmiyor. İran’da kadınların evden çıkması yasakken, onlar hapishane gibi buğulu camların ardından bakarken, hangi eşitlikten söz edilebilir? Eşitlik isteği kadınların en doğal haklarıdır. Çünkü kadın da olsa erkek de olsa, insan önce insandır. Kadınlar geçmişte, çoğu toplumlarda ikinci sınıf vatandaş olarak görülmüştür. En ağır işlerde çalıştırılmış, eşya gibi alınıp satılmış, baskı altında tutulmuş ve çoğu zaman şiddete maruz kalmıştır. Ne yazık ki kadınlar hâlâ eğitim ve diğer toplumsal hizmetlere erişmekte güçlüklerle karşılaşıyorlar. Günümüzde kadın, hem işine gitmiş, hem de eve gelince çocuğuna bakıp, ilgilenmiştir. Hem anne, hem iş kadını, hem de ev kadını rolünü üstlenmiştir. Bütün sorumlulukların altına kadınlarımız girmek zorunda kalmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun, Halide Edip Adıvar gibi çok kahraman Türk kadını, cephelerde savaşmış, bağımsızlık savaşının kazanılmasında önemli rol oynamıştır.

Kadınların haklarını engellemek demek, o toplumu bitirmek demektir. Kadınsız çorak toprağa . O hâlde, eğitim her kadının doğal hakkı olmalıdır. Çünkü toplumun yapı taşı olan aileden başlayarak, sağlıklı bireyler yetiştirmek, onların elindedir. Eğer kadın bilgisiz ve cahil kalmışsa, hakkından yoksun bırakılmışsa, ondan sağlıklı bireyler yetiştirmesi beklenemez. Atatürk de bunu çok bildiği için, sosyal ve kültürel alanda, eğitimde, hukukta, aile içinde ve çalışma hayatında kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir. Nitekim kadınlar, seçme ve seçilme hakkı gibi haklara çok ülkeden önce sahip olmuşlardır. Atatürk’ün dediği gibi “ , millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”

Yılın sadece günü kadınları hatırlamak, onların aile ve üzerindeki değerlerini ön plana çıkarmakla, onların ettiği kazanımlar ödenmiş olmaz. Eşitlikten söz ederken, bunu uygulamalarda göremiyoruz. Örneğin, siyaset, idare ve toplumun diğer alanlarında, kadınlara gereken fırsatlar verilmemiştir. Kadın haklarını, insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Kadın hakları ile savunulan kadınların ayrıcalıklı haklara sahip olması değil, sadece insan oldukları için her yerde ve herkes için geçerli haklara sahip olmasıdır. Kadınların eğitim, sağlık, siyaset ve toplumun her alanında, özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.

Atatürk kadınlarımıza çok alanda özgürlük getirmiştir. 1924 yılında, Atatürk’ün meclise soktuğu 17 kadından sonra, 2008 yılında bulunduğumuz bu dönemde, peki şu anda mecliste kaç kadın var ve ne derecede haklarımız savunuluyor?

Daha uygar ve sağlıklı için, kadınlara her zaman ihtiyaç vardır. Kadınlara verilmiş bu güzel güne saygı duymalı ve onları sadece günle değil; her zaman hatırlamalıyız.

Gizem GÜLKANAT – Tuğba AYDINLIK – DenizTopu.com
Yasal Uyarı: Yayınlanan bu kompozisyonun tüm hakları DenizTopu.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi kompozisyonun tamamı başka sitelerde kullanılamaz, yayınlanamaz. Ancak kompozisyonun bölümü alıntı yapılarak ve bu sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.

Konu İçeriği:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

“Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Kompozisyon” konusuna 7 yorum yapıldı.

7
Yazan: aydan
Tarih: 09 Mart 2015 - 22:17

çok tşk ederim sayenizde hoca bana kızmadıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı :| :razz: :lol:

6
Yazan: zübeyde
Tarih: 26 Şubat 2013 - 12:39

Tebrik ederim çok güzel dile getirmiş .

5
Yazan: fadile
Tarih: 29 Şubat 2012 - 18:43

ÇoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoK T$K ederim EmEqiNiZe sAğLıK ÇOoOK İşİmE YaRaDı (tekrar tşkkür ederim)

4
Yazan: m
Tarih: 07 Mart 2011 - 18:31

kadınlar günüzzzzzzzzz mutlu olsun :mrgreen: :twisted: ;-)

3
Yazan: betül
Tarih: 03 Mart 2011 - 15:37

dünya kadınlar gününüz kutlu olsun bütün emekçi kadınlar inşallah hepiniz mutlu olursunuz

2
Yazan: betül
Tarih: 03 Mart 2011 - 15:34

8 mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun inşallah hep mutlu olursunuz hoşçakal :roll:

1
Yazan: gül
Tarih: 03 Mart 2011 - 15:21

ne mutlu dünya kadınlarına günlerini hep mutlu geçirsin dilerim inşallah bizde dünya kadınları oluruz…

İYİ GÜNLER DİLERİM DÜNYA KADINLARINA…

Yorum Yaz

- Lütfen yorumunuzun yazının konusu ile alakalı olmasına dikkat ediniz.
- Kişisel hakaret, küfür ve reklam içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
- Bu sayfalarda yayınlanan yorumların hepsi okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan DenizTopu.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İsim:

Mail:

Yorum:

icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 

Ders
Etiketler: , , , , , , , , ,
Sayfa Başına Dön